TEDEN SLOVENSKE HRANE IN TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK, 15. 11. 2024
Vsako leto tretji petek v novembru s tradicionalnim slovenskim zajtrkom praznujemo dan slovenske hrane. Pobudnik projekta Tradicionalni slovenski zajtrk je Čebelarska zveza Slovenije. Namen projekta je izobraževati, obveščati in osveščati o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, o pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega izvora, o pomenu kmetijske dejavnosti in čebelarstva ter osveščati o zmanjševanju odpadne hrane. Letos smo na šoli prvič obeležiti tudi Teden slovenske hrane z vključitvijo »martinovega kosila« in enega od predlogov za kosilo iz publikacije Recepti z okusi Slovenije. V ta namen smo vključili tudi več ekoloških živil (kruh, jogurt iz ovčjega mleka in teletino) in živil lokalnih pridelovalcev (mleko, hruške, jabolka, kislo repo, postrvi in jajca).
V letošnjem letu so učenci in učitelji podaljšanega bivanja pripravili tematsko razstavo v šolski avli. Učenci 6. razreda so pri gospodinjskem krožku pripravljali recepte za zdrave obroke (zajtrk, malico, kosilo in večerjo), učenci izbirnih predmetov (sodobna priprava hrane in načini prehranjevanja) pa so pripravljali jedi po receptih iz publikacije Teden slovenske hrane (ajmoht, ajdov kruh z orehi, jabolčno čežano, štruklje s skuto in jabolčno pito). Učenci so se pri razrednikovi uri pogovorili o zdravem načinu prehranjevanja in problematiki zavržkov hrane, sestavili pa so tudi predloge obrokov, ki jih bomo po zmožnostih šolske kuhinje vključili v šolski jedilnik.
Na šoli so učenci lahko poskusili izdelke iz Ekološke kmetije Kukenberger. Učenci in zaposleni so lahko poskusili različne ekološki sirne namaze in ekološki sir.
»Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!« je slogan letošnjega zajtrka. Današnji je bil zagotovo super, saj smo se v dobri družbi okrepčali s kruhom, z medom, maslom, mlekom in jabolkom. Večino sestavin so priskrbeli okoliški kmetje:
- Grajske dobrote, Matjaž Novak – črni kruh,
- Alojz Vencelj – cvetlični med,
- Sadjarska kmetija Uhan – jabolka integrirane pridelave,
- Mlekarna Krepko – ekološko surovo maslo in
- Kmetija Marn – mleko.
Črni kruh so v bližnji pekarni Grajske dobrote ponovno spekli zastonj zaradi uspešnega sodelovanja s šolo.
Za učence 3. d oddelka pa je bil danes zagotovo prav poseben dan v šoli, saj so se jim na skupnem zajtrku pridružili visoki gostje: županja občine Trebnje gospa Mateja Povhe, podžupan občine Trebnje gospod Blaž Ovnik in direktor Občinske uprave gospod Janko Zakrajšek. Vse navzoče je nagovorila ravnateljica Ana Kastigar in jim predstavila namen skupnega zajtrka. Poudarila je pomen in prednosti lokalno pridelane hrane in vse spodbudila k rednemu vsakodnevnemu uživanju zdravega zajtrka. Učenci so srečanje popestrili s petjem hudomušnih pesmic in z doživetimi deklamacijami, vsi pa so v nadaljevanju prisluhnili mentorici čebelarskega krožka Franji Udovič, ki je predstavila nekaj zanimivosti o čebelarstvu, čebelah in medu. Po uradnem delu so učenci goste prijazno povabili k zdravemu slovenskemu zajtrku, ki je bil sestavljen iz črnega kruha, masla, medu, mleka in jabolka ter vsem zaželeli dober tek.
Da bomo zdravi, jejmo raznoliko hrano in kupujmo lokalne ter sezonske sestavine. Hrana, ki je pridelana in pripravljena v bližini, je bolj sveža in hranljiva ter polnejšega okusa. Seveda pa ne smemo pozabiti tudi na redno gibanje.
B. Hrovat, P. Pristavnik