Uporaba mobilnih naprav

Nazadnje posodobljeno četrtek, 21. 12. 2023 – Jernej Gabrijel

Na tej strani navajamo nekaj spletnih virov, ki ponazarjajo škodljive posledice pretirane uporabe mobilnih naprav pri adolescentih in zavirajo njihov zdrav razvoj. Viri so lahko smernice tudi za uporabo digitalne tehnologije izven šolskih prostorov.

• Kratek videoposnetek predstavlja, kako so mobilne naprave (preveč) prisotne v našem življenju.

• Na povezavi si oglejte razloge, zakaj mobilne naprave ne sodijo v šolski prostor.
  • Na povezavi si oglejte kratko predstavitev o vplivu digitalnih tehnologij na učenje.
  • Na povezavi si oglejte članek, ki pojasni razliko med uporabo tehnologije za delo in uporabo tehnologije za zabavo.
  • Angleška animacija predstavlja vpliv mobilnih naprav na razvoj možganov. Vklopite si lahko samodejne podnapise. Navodila za vklop si oglejte v videonavodilih.

• Angleška animacija, ki razlaga, zakaj mobilne naprave vzamejo preveč naše pozornosti.

• Angleški posnetek o vplivu mobilnih naprav na sposobnost koncentracije, ki jo moti že sama prisotnost mobilnega telefona.

• Izobraževanje o tem, zakaj je otrokom potrebno omejiti uporabo digitalne tehnologije.

• Na povezavi si oglejte veliko z raziskavami podprtih argumentov o negativnem vplivu sodobne tehnologije na razvoj otrok.
  • Na povezavi si preberite 10 razlogov o negativnih posledicah, ki jih prinaša uporaba mobilnih naprav.
  • Na povezavi si oglejte nacionalne Smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih.

Poleg tega navajamo različne možnosti za starševski nadzor in upravljanje otrokove uporabe mobilnih naprav.

• Na povezavi si preberite o starševskem nadzoru.
  • Na povezavi si preberite pozitivne in negativne učinke starševskega nadzora.
  • Na povezavi si oglejte različne aplikacije za starševski nadzor.
  • Na povezavi si preberite, da tudi pametne ure ne prinašajo le pozitivnih učinkov. Potrebna je smiselna uporaba.
  • Na povezavi si preberite, kaj omogoča starševski nadzor na TikTok-u.